فناوری‌های نوین

پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها با پیشرفت در دندانپزشکی

سمت و سوی پیشرفت فناوری در دندانپزشکی

نکات برگزیده مطلب
  • تکنولوژی CAD/CAM 
  • لیزرهای دندانپزشکی
  • محافظ دندان
  • OraVerse
  • دندانپزشکی تسکینی
  • مدالیتی آرامشبخشی
  • دندانپزشکی ورزشی

پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها، آینده‌ی پیشرفت فناوری در دندانپزشکی

جهت گیری فناوری‌های نوین در دندانپزشکی به سمت پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها در وهله اول است. بعد از آن به دنبال راحتتر کردن درمان‌های دندانپزشکی برای بیماران و همچنین کیفیت بالاتر درمان‌ها هستند. در این مطلب چند فناوری‌ جدید را معرفی می‌کنیم.

واتر فلاسر و پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها

واتر فلاسر و پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها
واتر فلاسر با پاشش آب ذرات باقی مانده غذا را از دندان جدا می‌کند.

واتر فلاسر دستگاهی است که بر پایه پاشش آب با قابلیت تنظیم فشار، باعث جدایی ذرات باقی مانده غذایی از بافت­های دندان و لثه می­ شود. همچنین سازندگان آن ادعا می‌کنند که این دستگاه با ماساژ لثه باعث افزایش گردش خون شده و از تحلیل لثه جلوگیری می‌کند. بنابراین این دستگاه نقش موثری در پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها دارد.

محافظ دندان و پیشگیری از آسیب رسیدن به دندان‌ها 

محافظ دندان یک ابزار انعطاف پذیر و منطبق با اندازه دندان هر شخص خواهد بود. این محافظ روی دندان‌ها را پوشانده و از آنها در برابر آسیب‌های احتمالی در فعالیت‌های ورزشی و تفریحی محافظت می‌کند. اگر محافظ دهان به منظور محافظت از براکت‌های ارتودنسی برای دندان‌های جلویی استفاده شده باشد؛ انطباق دقیق آن با دندان‌ها بسیار حائز اهمیت خواهد بود. تمیز نگهداشتن محافظ دهان برای جلوگیری ازگسترش بیماری و عفونت در دهان و لثه بسیار مهم است. این که محافظ دندان چقدر عمر خواهد کرد بستگی به کیفیت ساخت آن و نحوه استفاده شما دارد. پیشرفت فناوری و ساخت محافظ‌های دندان متناسب با دندان‌ها به پیشگیری از آسیب رسیدن به دندان‌ها بسیار کمک کرده است.

محافظ دندان به پیشگیری از آسیب رسیدن به دندان‌ها جلوگیری می‌کند.
محافظ روی دندان‌ها را پوشانده و از آنها در برابر آسیب‌های احتمالی به خاطر ضربه محافظت می‌کند

OraVerse

نام نوع جدیدی از داروهای بی‌حسی موضعی است که سریعتر از داروهای معمول بیمار به حالت عادی باز می‌گردد. تقریباً نصف زمانی که داروهای معمول بیمار را در حالت بی‌حسی نگه می‌دارند، زمان احتیاج دارند تا بیمار به حالت عادی برگردد و فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهد. بنابراین تحمل فرایند درمان دندانپزشکی را برای بیمار ساده‌تر کرده و بیمار به مراجعه منظم به دندانپزشکی ترغیب خواهد شد. مراجعه دوره‌ای و منظم به دندانپزشک در پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها نقش بسزایی دارد.

دندانپزشکی تسکینی

دندانپزشکی تسکینی به پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها کمک می‌کند.
دندانپزشک با توجه به طول مدت درمان و سطح استرس بیمار،دندانپزشکی تسکینی را انتخاب خواهد کرد

این نام به تکنیکی در دندانپزشکی اشاره دارد که شرایط آرامش بخش و بدون اضطرابی را برای بیماری که در حال دریافت درمان‌های دندانپزشکی است، فراهم می آورد. بسیاری از دندانپزشکان این خدمت را ارائه می‌دهند؛ اما سطح تجربه آن‌ها در بکارگیری این تکنیک قطعاً بسیار متفاوت خواهد بود.

روش های تسکینی استفاده شده در دندانپزشکی تسکینی در شاخص قدرت و هدف متفاوت است. دندانپزشک شما با توجه به اساس درمانی که برای شما انجام می‌شود، طول مدت درمان و سطح استرس شما،یکی از روش‌های دندانپزشکی تسکینی را برای شما انتخاب خواهد کرد.

این روش نیز به افرادی که در دندانپزشکی دچار اضطراب می‌شوند کمک می‌کند که از خدمات دندانپزشکی محروم نشوند و در نتیجه به پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها کمک خواهد کرد.

دندانپزشکی ورزشی

دندانپزشکی ورزشی برای پیشگیری از آسیب رسیدن به دندان‌ها تلاش می‌کند.
در دندانپزشکی ورزشی باید از دندان‌ها در برابر ضربات محافظت شود.

دندانپزشکی ورزشی وظیفه جلوگیری از آسیب رسیدن به بافت سخت و نرم دهان را دارد. پیشگیری از آسیب رسیدن به دندان‌ها می‌تواند از طریق استفاده از محافظ دهانی که کاملا منطبق با شکل و اندازه دندان‌ها طراحی شده، باشد. این تصور که دندانپزشکی ورزشی فقط برای قهرمانان ورزشی است تصوری نادرست است و همه افراد جامعه به آن احتیاج خواهند داشت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا