اخبارفناوری‌های نوین

دندانپزشکی دیجیتال؛اتفاقی مهم در پیشرفت تکنولوژی‌های دندانپزشکی

کاربرد تجهیزات دیجیتالی در دندانپزشکی

دندانپزشکی دیجیتال چیست؟

کاربرد تجهیزات دیجیتالی در دندانپزشکی زیبایی، دندانپزشکی عمومی و جراحی ایمپلنت و امثالهم بطور قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا کرده است. پیشرفت در تکنولوژی‌های مرتبط با دندانپزشکی باعث به وجود آمدن زمینه جدیدی به دندانپزشکی دیجیتال شده است که راه حل‌های جدیدی برای مشکلات دندانی بیماران ارائه می‌کند.

دندانپزشکی دیجیتال در چه حوزه‌هایی از دندانپزشکی وارد شده است؟

در میان تکنولوژی‌های دیجیتالی که امروزه در دسترس دندانپزشکان قرارگرفته، رادیوگرافی دیجیتال، نسخه‌های الکترونیک، پرونده‌های کامپیوتری، رستوریشن‌های ساخته شده با کد کم، گایدهای جراحی‌ پایه ایمپلنت، تصویر برداری برای جایگذاری ایمپلنت و نشانگذاری دیجیتال با اهمیت‌ترین این تکنولوژی‌ها هستند. دندانپزشکان نیز مشتاق بکارگیری تکنولوژی‌های دیجیتال در درمان‌های خود هستند. تا با درمان‌های بروز و با کارایی بیشتر و موثرتر، احساس آرامش بیشتری به بیمار خود بدهند.

فن آوری‌های دیجیتال در مطب دندانپزشکی

تکنولوژی‌های دندانپزشکی دیجیتال که  امکان استفاده از آن‌ها  در مطب فراهم است به شرح زیر خواهد بود:

CAD/CAM:

کد کم
تکنولوژی کد کم روکش‌ها، ونیرها، اینله‌ها و آنله‌ها را با استفاده از تکنولوژی تراش کامپیوتری می‌سازد.

تکنولوژی کد کم رستوریشن‌های دندانی مانند روکش‌ها، ونیرها، اینله‌ها و آنله‌ها را با استفاده از تکنولوژی تراش کامپیوتری می‌سازد. دندانپزشک شما اگر از کد کم در مطب خود استفاده کند می‌تواند ساخت رستوریشن‌های دندانی را در همان روز به اتمام برساند؛ در حالی که در روش سنتی باید حداقل 2 بار دیگر توسط دندانپزشک ویزیت می شدید تا رستوریشن‌های شما آماده شود.

اگر مورد شما پیچیده‌تر باشد، دندانپزشک باید با لابراتوار دندانسازی کارکند که برای ساخت رستوریشن‌ها از فناوری کد کم استفاده می‌کند. در این صورت نیز کار شما با ابعاد دقیق‌تر و استحکام بیشتر به دستتان خواهد رسید. این سرعت و دقت هدیه دندانپزشکی دیجیتال به شما خواهد بود.

توموگرافی کامپیوتری Cone Beam:

این نوع از توموگرافی کامپیوتری به سرعت تصویر سه بعدی از دهان و یا آناتومی فک و صورت بیمار را در اختیار دندانپزشک قرار می‌دهد. این یک اصل در دستورالعمل جراحی‌های ایمپلنت انجام شده توسط جراحان فک و صورت و جراحان لثه  در زمان جایگذاری ایمپلنت دندانی است. روشهای تصویربرداری قبل از جراحی، جایگذاری پایه ایمپلنت را آسان‌تر و دقیق‌تر می‌کند و اطمینان به موفقیت درمان را بیشتر خواهد کرد و به کمک دندانپزشک دیجیتال این مهم حاصل می‌شود.

تشخیص دهنده:

تشخیص دهنده ابزاری است که پوسیدگی‌ها را زودتر از سایر روش‌ها تشخیص خواهد داد. این فناوری پیشرفته از پالس‌های صدا و لیزر برای تشخیص پوسیدگی‌ها استفاده می‌کند و امکان تشخیص زودتر نسبت به روش های رایج گذشته را فراهم می‌آورد. اگر چنانچه فرایند درمان پوسیدگی‌ها بلافاصله بعد از تشخیص شروع شود، میزان پوسیدگی دندان محدود خواهد شد و نسج سالم بیشتری از دندان حفظ می‌شود.

رادیوگرافی دیجیتال:

رادیوگرافی دیجیتال
در رادیوگرافی دیجیتال تصاویر دندانی روی صفحه نمایشگر کامپیوتر پردازش شده و نمایش داده می‌شود.

در رادیوگرافی‌های دیجیتال، سنسورهای دیجیتال اشعه ایکس جایگزین فیلم اشعه ایکس سنتی شده است. در رادیوگرافی دیجیتال تصاویر دندانی روی صفحه نمایشگر کامپیوتر پردازش شده و نمایش داده می‌شود. دستگاه‌های اشعه ایکس دیجیتال،راحتی بیشتری را نسبت به دستگاه‌های قدیمی فراهم کرده و در عین حال بیمار کمتر در معرض اشعه خواهد بود ( هر چهار عکس رادیو گرافی دیجیتال معادل یک بار رادیوگرافی معمولی بدن بیمار را در معرض اشعه قرار می‌دهد.) به علاوه رادیوگرافی دیجیتال به دندانپزشکان امکان بزرگتر کردن تصویر برای معاینه دقیق‌تر را می‌دهد. یکی از مزایایی که دندانپزشکی دیجیتال به همراه خود آورده کمک به تشخیص درست و درمان بهتر است.

دوربین داخل دهانی:

دوربین داخل دهاین می‌تواند به وسیله تکنولوژی دیجیتال عکس‌های دقیقی را از دندان‌ها و ساختارهای نگه دارنده آن‌ها تهیه کند. به این ترتیب دندانپزشک و تکنسین‌ها قادر به مشاهده تمامی عیوب دندان هستند و طرح درمان‌های مناسبتری پیشنهاد می‌نمایند. همچنین خود بیمار نیز با دیدن تصاویر بدست آمده از این دوربین می‌تواند شناخت بیشتری از دهان خود پیدا کرده و با دقت بیشتری نواحی که خطر پوسیدگی در آن وجود دارد را مسواک بزند.

لیزرهای دندانپزشکی:

لیزر دندانپزشکی
لیزرهای دندانی باعث ساده تر شدن روش‌های درمانی می‌شوند.

برای ساختارهای سخت دندانی و یا بافت نرم لثه و یا هردو، لیزرهای دندانی باعث ساده تر شدن روش‌های درمانی می‌شوند. بعضی درمان‌ها پیچیدگی زیادی دارند و گاهی بیماران مجبور به تحمل دوره نقاهت دردناک و طولانی مدتی می‌شوند. لیزرهای دندانی خونریزی را کمتر و از آسیب رسیدن به بافت‌های سالم اطراف ناحیه تحت درمان جلوگیری می‌کند. لیزرهای بافت نرم  به عنوان نمادی از تکنولوژی دیجیتال، یک ابزار دقیق برای جراحی‌های لثه است. لیزر می‌تواند بطور کامل داخل مطب و توسط دندانپزشک عمومی و یا متخصص انجام شود.

اسکنرهای نوری:

اسکنرهای نوری استفاده شده در دندانپزشکی دیجیتال برای فراهم آوردن یک نقشه دیجیتالی از دندان بکار گرفته می شوند. همچنین از آن‌ها برای ایجاد یک تصور دیجیتالی از آناتومی دندان‌ها استفاده می‌شود.

نقشه‌های دیجیتالی رنگی به آنالیز دقیق و قابل اطمینان رنگ‌ها کمک می‌کند. تا رنگ و ویژگی‌های انتخابی رستوریشن‌های دندانی سفارش داده شده برای بیمار بمنظور درمان‌های زیبایی دقیق بدست آید. با اسکنرهای نوری جدید بیمار دیگر مجبور به تحمل شرایط سخت قالب گیری سنتی از آناتومی دندان نخواهد بود.

TECK Scan:

تک اسکنر
TECKscan رابطه بین دندان‌های نیش بیمار را اندازه گیری می‌کند.

کامپیوتری است با تعداد زیادی از سنسورهای الکتریکی بسیار ریز که رابطه بین دندان‌های نیش بیمار را اندازه گیری می‌کند و در دندانپزشکی دیجیتال به کار می‌آید.

The Wand:

یک ابزار کامپیوتری و درواقع یک تکنولوژی دیجیتال است که می‌تواند داروی بی‌حسی را آرام و با روشی الگومند به بیمار تزریق کند. احساس درد همراه با  تزریق، ناشی از فشار مایع تزریق شده نسبت به سوزن است. دستگاه The Wand تزریق را با آهستگی و رساندن ملایم داروی بیحسی به بیمار انجام می‌دهد و تزریقی بدون درد را به بیمار هدیه می‌دهد. برای کسانی که ترس از سوزن دارند این می‌تواند هدیه ارزشمندی از طرف دندانپزشکی دیجیتال باشد.

بی حسی بدون درد
the wand داروی بی‌حسی را آرام و با روشی الگومند به بیمار تزریق کند.

با پیشرفت فناوری و رشد‌ تکنولوژی دیجیتال در دندانپزشکی و بهره گیری دندانپزشکان از آن درمان‌هایی با دقت بالا و کمترین میزان درد و دوره نقاهت در اختیار بیماران قرار گرفته است. بنابراین قبل از انتخاب دندانپزشک خود، از آن‌ها درباره‌ی استفاده از دندانپزشکی دیجیتال در درمان شما پرس و جو کنید.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا