اخبار

لمینیت کردن دندان‌های سالم هرگز توصیه نمی‌شود

عقل سالم دندان سالم را دستکاری نمی‌کند

دکتر حمید صمد زاده رئیس اداره بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت تاکید کرده است که افراد تا زمانی که دندان‌هایشان به ترمیم نیاز ندارد، نباید به دنبال لمینیت کردن دندان‌هایشان باشند. عقل سالم، اجازه دستکاری دندان سالم را نمی‌دهد.

تراش دندان برای لمینیت
برای انجام لمینیت مینای دندان تراشیده می‌شود

رئیس اداره بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت در مصاحبه خود بیان داشته است که در هر بار لمینیت کردن دندان، لایه فوق العاده نازکی از آن تراشیده می‌شود. اگر این روال ادامه پیدا کند و هر بار مقداری از دندان تراشیده شود، عمر دندان کوتاه می‌شود. در دراز مدت و در اثر آسیب‌های ایجاد شده ممکن است دندان به پر کردن و عصب کشی احتیاج داشته باشد. حتی گاهی آنچنان این آسیب‌ها جدی است که راهی جز کشیدن دندان وجود ندارد.

چه زمانی  لمینیت کردن دندان توصیه می‌شوذ؟

در عین حال، دو رنگ شدن دندان ها، ساییده شدن قسمتی از دندان، کج بودن یا کم شدن طول آن و همچنین ردیف نبودن دندان ها از مواردی هستند که در آن‌ها لمینت کردن دندان توصیه می‌شود.

عمر لمینیت‌ها دائمی نیست

وی با بیان این مطلب که  حدود ۸۰ درصد افراد بین سنین ۱۷ تا ۳۰ سال صرفا به دلیل زیبایی و سفید شدن دندان‌ها از لمینت استفاده می‌کنند،به تاثیر نامطلوب استفاده از آن در دراز مدت اشاره کرد و گفت: عمر این لمینیت‌ها دائمی نیست و بنابراین فرد پس از مدتی دوباره باید لمینیت کردن دندان‌هایش را تکرار کند.

عقل سالم دندان سالم را دستکاری نمی‌کند

رئیس اداره سلامت بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت، با بیان این که به طور معمول شش دندان جلو لمینت می‌شوند تصریح کرد: به اعتقاد من عقل سالم، دندان سالم را دستکاری نمی‌کند و کسی که دندان‌های سالمی دارد و از مشکل خاصی رنج نمی‌برد، دلیلی ندارد از لمینیت استفاده کند. کسانی که علاقمند به لمینیت کردن دندان‌هایشان هستند؛ باید تا زمانی که مشکل حادی برای دندان‌هایشان پیش نیامده، از انجام لمینت خودداری کنند. چرا که اگر دندانپزشکی لمینت را به درستی انجام ندهد، ممکن است دندان هایشان نسبت به گرما و سرما حساس شده و یا عصب های داخل دندان از بین بروند.

منبع متن اصلی مصاحبه دکتر حمید صمدزاده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا