اخبارفناوری‌های نوین

لیزر در دندانپزشکی؛ درد کمتر و دقت بالاتر!

بررسی مزایای استفاده از لیزرها در دندانپزشکی

لیزر در خدمت دندانپزشکی

لیزر در دندانپزشکی یک راه دقیق و موثر برای انجام بسیاری از  درمان‌های دندانپزشکی است. اگر شما از ترس و اضطراب در مطب دندانپزشکی رنج می‌برید و یا به دنبال امنیت و راحتی بیشتری در مطب دندانپزشکی هستید به سراغ دندانپزشکانی بروید که مجهز به لیزرهای دندانپزشکی هستند و دوره‌های آموزشی لازم را طی کرده‌اند.

توانایی لیزرها برای بهبود درمان‌های دندانپزشکی بستگی به توانایی دندانپزشکان در کنترل توان خروجی از لیزر دارد. انتخاب صحیح مدت زمان در معرض قرار دادن بافت‌های لثه و دندان در برابر لیزر نیز موثر خواهد بود. لیزرها اجازه درمان با تمرکز بالا بر یک سطح بخصوص بدون تخریب بافتهای  اطراف آن را خواهند داد.

بر اساس آمارهای موجود تخمین زده شده که بیشتر از 6درصد دندانپزشکان عمومی به این تکنولوژی مجهز شده اند. این عدد همچنان در حال افزایش بوده و هر چقدر که کاربرد لیزر در دندانپزشکی گسترش پیدا کند؛ دندانپزشکان بیشتری از این تکنولوژی برای ارائه درمانی با دقت بالاتر و دردکمتر و دوره نقاهت کوتاه‌تر استفاده می‌کنند.

دندانپزشکان مجهز به لیزر دندانپزشکی شده اند.
حدود 6% دندانپزشکان به دستگاه لیزر دندانپزشکی مجهز شده‌اند

مزایا لیزر در دندانپزشکی:

جراحی‌های دندانپزشکی که با استفاده از لیزر بافت نرم انجام شده ممکن است حتی نیازی به بخیه نداشته باشند.

در جراحی‌های خاصی نیاز به تزریق بی‌حسی هم نخواهد بود.

پرتو نور با انرژی بالا در لیزر سبب  لخته شدن (انعقاد)خون در عروق خونی شده و کاهش خونریزی را به همراه دارد.

لیزر عفونت‌های باکتریایی را نیز به حداقل می‌رساند چراکه پرتو با انرژی بالا در لیزر، محیطی که درمان روی آن انجام می‌شود را ضدعفونی خواهد کرد.

استفاده از لیزر تخریب بافتهای اطراف را به حداقل خواهد رساند و زخم‌ها سریعتر التیام پیدا کرده و بافتها مجدداً تشکیل می‌شوند.

انواع لیزر در دندانپزشکی:

کاربرد لیزر در دندانپزشکی تایید شده است.
سازمان FDA لیزرهای دندانپزشکی را تایید کرده است

سازمان FDA لیزرهای دندانپزشکی را برای بافت‌های سخت و نرم در درمان‌های دندانپزشکی در کودکان و بزرگسالان تایید کرده است. چراکه لیزرهای دندانی دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند و برای جراحی‌های داخل دهانی ویژه‌ای استفاده می‌شوند.

لیزرهای بافت سخت:

لیزرهای بافت سخت طول موجی دارند که در هیدروکسای آپاتیت ها (نمک کلسیم فسفات موجود در استخوان و دندان) و آب قابلیت جذب بالایی دارند. این لیزرها برای برش ساختارهای دندانی بسیار موثر هستند. لیزرهای بافت سخت شامل ایبرویم یاگ و ایبرویم کرومیوم YSGG می‌شوند. اصلی‌ترین استفاده از لیزرهای بافت سخت برش استخوان‌ها و دندان با بیشترین دقت است. لیزرهای بافت سخت اغلب در آماده سازی یا شکل دهی دندان برای باندینگ کامپوزیت و یا حذف مقدار کمی از ساختار دندان و تعمیر ساییدگی دندان‌های پرشده به کار گرفته می‌شود.

لیزرهای بافت نرم:

لیزر دندانپزشکی بافت نرم
لیزرهای بافت نرم در دندانپزشکی استفاده وسیعی پیدا کردند

لیزرهای بافت نرم طول موجی را ساطع می‌کنند که به وسیله‌ی آب و هموگلوبین‌ها جذب می‌شوند، به همین دلیل برای بافت‌های نرم کارائی بیشتری خواهند داشت.

معمولاً لیزرهای مشهور به بافت نرم شامل لیزرهای نئودیم یاگ (Nd:YAG)  و لیزرهای دیود می‌شوند، که ممکنه به عنوان یک جزئی از درمان پریودنتال یا بیماری لثه پیشرفته مورد استفاده قرار بگیرند. این لیزرها توانایی کشتن باکتری‌ها و فعال سازی رشد دوباره بافت‌ها را دارند. لیزر کربن دی اکسید تخریب بافت‌های اطراف را به حداقل می‌رساند. لیزرهای بافت نرم به داخل این بافت نفوذ می‌کنند؛ درحالی که به رگ‌های خونی و رشته‌های عصبی هیچ آسیبی وارد نمی‌شود.

این اصلی‌ترین دلیلی است که چرا بیماران بعد از استفاده از این نوع لیزرها هیچ درد و خونریزی را حس نمی کنند. بعلاوه لیزر بافت نرم اجازه التیام سریعتر بافت‌ها را می‌دهد.

درمان‌های بافت سخت (دندان) با لیزر دندانپزشکی

تشخیص پوسیدگی:

لیزرهای دندانی بافت نرم با شدت پایین می‌توانند برای تشخیص زودهنگام پوسیدگی‌ها مورد استفاده قرار بگیرند. این لیزرها با ارائه یک اندازه‌گیری محصولات تولید شده حاصل از پوسیدگی دندان، پوسیدگی را تشخیص می‌دهد.

پر کردن و آماده‌سازی دندان‌ها:

لیزر دندانپزشکی بافت سخت می‌تواند نیاز به تزریق بی‌حسی موضعی و مته‌های دندانپزشکی توربینی رایج را حذف کند. لیزرهای استفاده شده در پر کردن دندان توانایی باکتری زدایی در محل پوسیدگی‌ها را دارند. این ویژگی موجب افزایش طول عمر رستوریشن‌های دندانی می‌شود. با این حال لیزر در دندانپزشکی برای جایگزینی آمالگام های پرشده، آنله و روکش‌ها مناسب نخواهند بود.

لیزر دندانپزشکی بافت سخت
لیزر دندانپزشکی بافت سخت برای برداشت پوسیدگی‌های دندانی کاربرد دارند.

حساسیت دندان:

لیزر دندانپزشکی برای بستن حفره‌های بسیار ریز لوله‌ مانند موجود در ساختار دندان که مسئول حساسیت دندان به سرما یا گرماست نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

درمان‌های بافت نرم(لثه) با لیزر دندانپزشکی

افزایش طول تاج دندان

با لیزر در دندانپزشکی می توان بافت لثه (لیزر بافت نرم) و استخوان (لیزر بافت سخت) را به گونه ای تغییر شکل داد که تاج دندان‌های سالم در معرض دید قرار گیرند. آنچه که از آن به عنوان افزایش طول تاج یاد می شود، تغییر شکلی است که فونداسیون محکم تری در جایگذاری رستوریشن‌ها ایجاد می‌کند.

خنده لثه‌ای

لیزرهای دندانپزشکی می توانند بافت لثه را به گونه ای تغییر شکل دهند که ساختار دندان های سالم در معرض دید قرار بگیرند و تاثیر خنده لثه نیز بهبود یافته و کمتر به چشم بیاید.

فرنولا

لیزر فرنکتومی یک گزینه درمان ایده آل برای کودکانی است که دچار بیماری زبان کرواتی هستند و یا نوزادنی که به علت محدودیت در حرکت زبان توانایی شیر خوردن از سینه مادر خود را ندارند. لیزر فرنکتومی می‌تواند در حذف لکنت زبان نیز موثر باشد.

توده‌های بافت نرم (ایپولیس)

لیزر دندانپزشکی برای از بین بردن بدون درد توده‌های زاید داخل دهان و بدون نیاز به بخیه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تومورهای خوش خیم:

لیزر دندانپزشکی تومورهای خوش خیم در لثه کام دهان، گونه ها و لب ها را بدون درد و نیاز به بخیه از بین می‌برد.

تاول‌های تبخالی:

لیزر دندانپزشکی با شدت پایین، درد همراه با تبخال‌ها را کاهش می‌دهد و دوره بهبودی آن را به حداقل می‌رساند.

بازسازی اعصاب:

فتوبیوژنی می‌تواند برای ترمیم عصب‌های آسیب دیده و رگ های خونی و زخم‌ها مفید فایده باشد.

سندرم آپنه خواب:

در مواردی که سندرم آپنه خواب به علت رشد بیش از حد بافت در قسمتی از گلوی بیمار است (گاهی با افزایش سن اتفاق می افتد) روش‌های درمان لیزری به همراه لیزرهای (LAUP) می‌تواند وضعیت گلو را تفییر داده و مشکلات مربوط به تنفس را همراه با آپنه خواب از بین ببرد.

سفید کردن دندان:

کاربرد لیزر در دندانپزشکی برای بیلیچینگ
لیزرها در فرایند درمان سفید کردن دندان‌ها در مطب کاربرد دارند

لیزر دندانپزشکی بافت نرم شدت پایین، برای سرعت دادن به فرایند بلچینگ دندان‌ها همراه با سفید کردن آن ها به کار می‌روند.

درمان مفصل گیجگاهی:

لیزر دندانپزشکی برای کاهش سریع درد و التهاب در مفصل گیجگاهی فک نیز کاربرد دارد.

لیزرها یک تکنولوژی نوآورانه و با دقت بالا برای کاربردهای مختلفی در بافت سخت و نرم دهان ارائه می‌کنند. اگر دندانپزشک شما مهارت کافی کار با لیزرها را داشته باشد در طی مراحل درمان خود، استرسی کمتری را تحمل می کنید و حس بهتری را خواهید داشت.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا