اخبارفناوری‌های نوین

تحول در دندانپزشکی با فناوری‌های نوین

بررسی جدیدترین فناوری‌ها در دندانپزشکی

پیشرفت‌های تکنولوژی راه حل‌های جدیدی را برای مشکلات رایج در دندانپزشکی به ارمغان می‌آورد. از نگاه ناظر بیرونی علم دندانپزشکی تغییر چندانی نداشته اما در واقع تکنولوژی در دندانپزشکی پیوسته و با سرعت در حال توسعه و پیشرفت است. امروزه تجهیزات پیشرفته و تکنیک‌های درمانی جدید باعث تحول در دندانپزشکی شده و درمان‌ها راحت‌تر و سریع تر بوده و طول عمر بالاتری دارند. در ادامه برخی از ترین‌های تکنولوژی در دندانپزشکی را با هم مرور می‌کنیم.

جدیدترین فناوری‌های دندانپزشکی

لیزرها و تحول در دندانپزشکی:

درمان با لیزرها آرامش بیشتری را به مریض می‌دهد. در بعضی از درمان‌ها استفاده از لیزر گزینه‌ای است که با انتخاب آن دیگر نیازی به استفاده از بخیه نخواهد بود. درمان تومورهای خوشخیم، زخم های سرد، افزایش طول تاج دندان با لیفت لثه، حذف پوسیدگی، پر کردن دندان،ناهنجاری زبان کراواتی و بازسازی عصب برای اعصاب و رگ‌های خونی و زخم‌های آسیب دیده از جمله این درمان‌ها هستند. لیزر از انرژی نور در عملکرد خود استفاده می‌کند و یکی از بخش‌های هیجان انگیز در پیشرفت تکنولوژی و تحول در دندانپزشکی است؛ چراکه دوره بهبودی را تقریباً بدون درد و کوتاه می‌کند.

لیزر در دندانپزشکی
گسترش استفاده لیزر در دندانپزشکی به تحول در دندانپزشکی کمک کرده است.

بازسازی استخوان:

بطور معمول سه نوع از بازسازی استخوان برای بیمارنی که دچار تحلیل استخوان شده‌ و یا نیاز به کشیدن دندان دارند استفاده می شود.

اتگژن – مواد خشک منجمد شده که در آزمایشگاه ساخته شده است.

کاداور- استخوانی که از یک فرد فوت شده یا یک منبع حیوانی بدست آمده و روی آن فرایندهایی انجام شده و سپس استرلیزه شده و در دمان‌ها به کار گرفته می‌شود.

پیوند استخوان- استخوان‌ها از نواخی دیگری از بدن مانند لگن جدا شده و در محل تحت درمان پیوند زده می‌شود.

عوامل رشد پلاکت می تواند باعث رشد سریع استخوان جایگزین شده و بهبودی آن‌ها شود. امروزه عمل جایگزینی استخوان با ناخالصی کمتری نسبت به گذشته در کیلنیک‌ها انجام می‌شود و به همین علت استخوان‌های جایگزین شده آسان تر با استخوان‌های موجود پیوند می‌خورند و بهبودی حاصل می‌شود.

ایمپلنت‌های دندانی و تحول در دندانپزشکی:

تکنولوژی ایمپلنت دندانی پیوسته در حال پیشرفت است. ایمپلنت‌های کوچک می‌توانند جایگزین دندان‌های کوچک شوند. ادغام پذیری زیستی دندان با ریشه تیتانیومی در استخوان انسان کاملا رضایت بخش است. اما دوره درمان کاشت ایمپلنت دندانی در استخوان فک و دریافت پروتز و آماده شدن دندان برای جویدن بسیار طولانی است گاهی تا 8 ماه نیز زمان می‌برد. به همین جهت تمرکز صنعت مهندسی پزشکی روی کاهش طول درمان و یا حتی جایگزینی بلافاصله دندان کشیده شده با ایمپلنت است. در بسیاری از موارد ایمپلنت به یک استاندارد درمانی تبدیل شده که اگر دندانی قرار است کشیده شود و یا درمان ریشه ای انجام شود قبل از آن باید به این سوال پاسخ داده شود که آیا از ایمپلنت می‌توان برای جایگزینی آن استفاده کرد؟ و این یک تحول در علم دندانپزشکی است.

ایمپلنت دندانی
امروزه ایمپلنت دندانی در دندانپزشکی به یک استاندارد تبدیل شده است.

CAT اسکن:

CAT اسکن سه بعدی،کمک بزرگی برای متخصصین ایمپلنت است. استخوان فک یا ساختارهای استخوانی اطراف آن را با دقت بالایی نشان می‌دهد. CAT اسکن به طور ویژه برای دندانپزشکان متخصص ایمپلنت‌ طراحی شده و در واقع تبدیل به یکی از استاندارد‌های اصلی در فرایند جایگزینی دندان به روش ایمپلنت شده است.

کد/کم ( CAD/CAM) و تحول در دندانپزشکی:

امکان ساخت رستوریشن‌های دندانی از طریق تکنولوژی کامپیوتری فراهم می‌کند. دکتری که از کد کم در مطب خود استفاده می‌کند، رستوریشن دندانی را مثل اینله، آنله، روکش‌های پرسلانی بریج ها و غیره را تنها در یک جلسه درمانی به شما تحویل می‌دهد؛ این یکی از مصادیق تحول در دندانپزشکی است.

فناوری کدم کم
با فناوری کد کم سرعت و دقت روکش‌های سرامیکی بالا می‌رود.

مواد کامپوزیتی:

امروزه مواد رزین کامپوزیتی در بعضی روکش‌ها و دیگر انواع رستوریشن‌ها به منظور پر کردن حفرات و به منظور پیوند به یک دندان ساخته شده استفاده می‌شود. رزین های کامپوزیتی دارای رزولیشن مشابه دندان طبیعی هستند و در طول سال‌ها محبوبیت بالایی پیدا کرده‌اند. آن ها بطور پیوسته در حال پیشرفت و اصلاح عیوب و خالص سازی هستند تا رنگشان بیشتر به دندان واقعی شبیه شود. در درمان کامپوزیتی تحت کنترل بودن راحت رزین کامپوزیتی و سرعت بکارگیری آن در کنار کیفیت و شفافیتش کمک می‌کند که دندانی شبیه به یک دندان طبیعی حاصل شود. با دیدن دندان‌های ترمیم شده با آملگام قدیمی، متوجه خواهید شد که مواد کامپوزیتی هم یک تحول در دندانپزشکی به حساب می‌آیند.

رادیو گرافی دیجیتال:

رادیو گرافی‌های دیجیتال نسبت به رادیوگرافی‌های قدیمی، راحتی بیشتر را برای بیمار فراهم می‌کنند و باعث می‌شوند کمتر در معرض اشعه ایکس قرار بگیرند. هر چهار بار رادیو گرافی دیجتال معادل یک بار رادیو گرافی قدیمی، اشعه به بدن وارد می‌کند.

رادیوگرافی دیجیتال
با دستگاه رادیوگرافی دیجتال بیمار کمتر در معرض اشعه قرار می‌گیرد.

اسکنرهای نوری سه بعدی و تحول در دندانپزشکی:

اسکنرهای نوری سه بعدی یک نقشه دیجیتالی از دندان ایجاد می کنند و یک مدل سه بعدی از ساختار دندانی می‌سازند. این نقشه دیجیتالی و مدل سه بعدی کمک کننده برای ساخت رستوریشن های زیبایی در لابراتوار دندانسازی است. رستوریشن هایی نظیر لمینیت‌های پرسلانی، روکش‌ها و بریج‌ها.

فناوری اسکنر سه بعدی دهان
اسکنرهای نوری یک مدل سه بعدی از ساختار دندانی می‌سازند.

میکروسکوپ و تحول در دندانپزشکی:

استفاده از میکروسکوپ در دندانپزشکی یکی از آخرین تلاش‌ها برای بهره بردن از بالاترین حد دقت در دندانپزشکی است. میکروسکوپ به دندانپزشک این امکان رای می‌دهد که ترک‌های ریز موجود در دندان، ساختار ضعیف دندان، نزدیک بودن پوسیدگی به اعصاب دندان را با دقت بالا تشخیص دهد. همچنین با استفاده از میکروسکوپ با دقت بسیار بالا، می‌توان پوسیدگی‌های دندانی را بدون آنکه به ساختار سالم دندان کوچکترین آسیبی برسد تراشید و حذف کرد. میکروسکوپ یک ابزار درمانی دقیق و در عین حال یک ابزار تشخیصی قدرتمند نیز به حساب می آید. بنابراین میکروسکوپ‌ها یک نشانه جدی برای پیشرفت در دندانپزشکی به حساب می‌آید.

در ادامه چند فناوری‌ دیگر که به نوبه خود باعث پیشرفت در دندانپزشکی شده‌ و به ارتقا سطح بهداشت دهان و دندان کمک کرده است،معرفی می‌کنیم.

دوربین داخل دهانی:

دوربین‌های داخل دهانی می‌توانند تصاویر دقیقی از دندان‌ها و ساختارهای نگهدارنده آن‌ها تهیه کنند. این به دندانپزشک و تکنیسین‌های دندانپزشکی شما امکان مشاهده عیوب دندان را می‌دهد. همچنین خود شما هم با دیدن این تصاویر به راحتی خواهید فهمید که در موقع مسواک زدن کدام نواحی را با دقت بیشتری مسواک بزنید.

تشخیص دهنده:

تشخیص دهنده ابزاری است که در گذشته برای پیدا کردن حفرات در دندان ها استفاده می‌شد. در فناوری‌های پیشرفته از پالس‌های صدا و لیزر برای تشخیص سریعتر حفرات نسبت به روش‌های قدیمی استفاده می‌شود. پیشرفت در دندانپزشکی تشخیص سریعتر و در نتیجه درمان سریعتر را نیز در پی خواهد داشت. بنابراین اجازه پیشرفت به پوسیدگی را نمی‌دهد و مقدار بیشتری از ساختار طبیعی دندان حفظ خواهد شد.

محلول تشخیص پوسیدگی:

محلول تشخیص پوسیدگی یک مایع قرمز است که بر روی دندان کشیده می‌شود تا تایید کند که تمام پوسیدگی دندان در ناحیه درمان شده از بین رفته یا نه.  این محلول بسیار شبیه به قرص‌های آشکار کننده پلاک دندانی هستند که بعد از مسواک استفاده می‌شود تا نواحی که به خوبی تمیز نشدند را مشخص کند.

هوا سایشی:

این تکنولوژی جایگزینی برای دریل‌های دندانپزشکی رایج است و برای از بین بردن حفره‌های کوچک دندانی بدون بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. فناوری هواسایشی با استفاده از جریانی از گلوله‌های بسیار سخت و فوق العاده ریز آلومینا، در بستری از جریان هوا، پوسیدگی‌های دندانی را بدون آنکه به بافت سالم دندان آسیبی برساند با دقت بالا می‌تراشد. تکنولوژی هوا سایشی برای بازسازی رستوریشن‌های قدیمی نیز کاربرد دارد و امکان دسترسی به قسمت‌هایی از دندان که رسیدن به آن‌ها سخت است مانند نواحی بین دندانی را فراهم می‌کند.

VELscope:

نام یک برند جدید از سیستم غربالگری سرطان دهان است که از نور رشته‌ای استفاده می‌کند و بنابراین دندانپزشک می‌تواند موارد غیر معمولی که با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیستن را مشاهد کند. VELscope توسط جراحان لثه نیز برای تشخیص بافت مریض اطراف یک زخم و تعیین حاشیه مناسب برای برداشتن آن در جراحی، استفاده می شود.

ViziLite:

یکی از جدیدترین ابزار تایید شده در تشخیص و نشانه گذاری زخم‌های دهانی است. یک ابزار غربالگری بدون درد برای تشخیص تغییرات کوچک در دهان است که یک پیشرفت در دندانپزشکی محسوب می‌شود. ViziLite بخصوص برای بیمارانی که خطر ابتلا به بیماری سرطان دهان در آن‌ها بالاست، بسیار مفید خواهد بود.

پریومتر:

پریومتر یک سیستم ابزار تشخیصی ضربه‌ای است که برای کاربردهای دندانپزشکی طراحی شده است. کاربردهایی مانند کنترل رشد استخوانی اطراف ایمپلنت یا شکل گرفتن ترک‌ها در دندان طبیعی. تحقیقات نشان می‌دهد استفاده منظم از پریومتر در یک درمان دندانپزشکی بسیار حیاتی است چراکه از شکست فاجعه بار جراحی ایمپلنت گذاری و یا شکستن دندان‌ها جلوگیری می‌ند.

The Wand

یک ابزار کامپوتری است که می‌تواند داروی بی‌حسی را به آرامی و روشمند به بیمار برساند. اغلب احساس درد ناشی از تزریق بی‌حسی به علت فشار تزریق مایع ایجاد می‌شود. تزریق آرام و ملایم بی حسی که توسط دستگاه The Wand انجام می‌شود درد ناشی از تزریق را از بین برده و بیمار بی‌حسی بدون دردی را تجربه خواهد کرد. و این برای بسیاری که ترس از دندانپزشکی دارند یک نشانه از پیشرفت در دندانپزشکی به حساب می‌آید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا