فناوری‌های نوین

دندانساز و تاثیرش در کیفیت درمان‌های دندانپزشکی

بررسی تاثیر دندانساز در کیفیت درمان‌های دندانپزشکی

تکنیسین‌های دندانسازی، سنگ زیربنای فرایند ساخت پروتزهای دندانی هستند. در حقیقت تکنیسین‌های لابراتوارهای دندانسازی در تکمیل بسیاری از روش‌های درمانی مانند لمینیت‌های سرامیکی، روکش‌های سرامیکی و دندان‌های مصنوعی و غیره در دندانپزشکی نقش ایفا می‌کنند. دندانپزشک با انتخاب تکنیسین‌ لابراتوار دندانسازی مورد اعتماد موفقیت درمان‌های خودش را تضمین می‌کند.
تکنیسین لابراتوار دندانسازی
تکنیسین‌های لابراتوارهای دندانسازی

اکثر دندانسازها در لابراتوارهای کوچک شخصی کار می‌کنند و گاهی تعداد کمی از آن‌ها در لابراتوارهای بزرگ مشغول هستند. در بعضی موارد ممکن است حتی دندانساز در مطب دندانپزشک کار کند تا مشارکت بیشتری در فرایند درمان داشته باشد.

ولی در اغلب موارد بیمار با دندانساز تعاملی نخواهد داشت و بیشتر صحبت‌ها بین دندانپزشک و دندانساز خواهد بود. تعامل خوب بین دندانساز و دندانپزشک در حین فرایند ساخت پروتزها به بهتر شدن نتیجه کار کمک می‌کند.

اما بیمار هم حق دارد و می‌تواند در مورد نگرانی‌ها و دغدغه‌هایش در رابطه با لابراتوار دندانسازی با دندانپزشک صحبت کند. دغدغه هایی مانند:

آیا مواد اولیه استفاده شده بالاترین کیفیت را دارد؟

تجربه و تحصیلات دندانساز چیست و در چه سطحی قرار دارد؟

آیا دندانپزشک تنها با یک دندانساز خاص در تعامل بوده و کار می‌کند و یا با یک لابراتوار دندانسازی تجاری و بزرگ کار می‌کند؟

آیا لابراتوار دنداسازی سفارش را در خارج از کشور انجام می‌دهد؟ در بعضی موارد دندانپزشک نمی‌تواند بر روی مواد به کار گرفته شده نظارتی داشته باشد.

برای اینکه دغدغه کمتری نسبت فرایند ساخت پروتزهای دندانی داشته باشید و بتوانید با دندانپزشکتان به تفاهم بیشتری در انتخاب دندانساز برسید بهتر است این حرفه را کمی بیشتر بشناسید.

انواع دندانساز

بطور کلی 4 نوع دندانساز خواهیم داشت که البته در بسیاری از موارد یک دنداساز قادر به انجام هر چهار نوع خواهد بود.

  • سرامیست‌ها که با پرسلان‌ها (چینی) کار می‌کنند.
    سرامیست
    دندانسازان سرامیست
  • تکنیسین‌های روکش‌ها و بریج‌های فلزی
  • تکنیسین‌های دندان مصنوعی
  • تکنسین‌های ارتو که متخصص در ساخت پلاک‌های متحرک هستند.

تکنسین‌ لابراتوار دنداسازی و فرایند ساخت:

فرایند دقیق ساخت و نقشی که دندانساز در آن ایفا می‌کند بسته به نوع رستوریشنی است که قرار است ساخته شود، بعضی از انواع آن در زیر شرح داده شده است.

ونیرها:

قبل از آنکه که یک ونیر ساخته شود، بسیاری از دندانپزشکان زیبایی به شما پیشنهاد می‌کنند که یک پیش نمایش از ونیرهای موقتی ساخته شده توسط دندانساز که کاملا روی دندان های شما سوار شده و اندازه است را تجربه کنید. هنگامی که ونیرهای موقت را چند رور استفاده بکنید، شما می‌توانید با دندانپزشکتان در مورد ظاهر و راحتی و اندازه بودن ونیر دائمی خود به تعامل برسید و بهترین نتیجه را دریافت کنید.

ونیرهای موقتی با مواد رزینی کامپوزیت محکم درجای خود نگه داشته می شوند در حالی که به راحتی قابل برداشته شدن هستند. زمانی که شما از ونیرهای موقت خود راضی بوده و احساس راحتی می‌کنید، فرایند ساخت ونیرهای دائم شما شروع می‌شود.

لمینیت‌های سرامیکی
لمینیت‌های سرامیکی در لابراتوارهای دندانسازی ساخته می‌شوند.

روش‌های ساخت ونیرهای نهایی به شرح زیر است:

یک ترکیب از پرسلان، پودر و مایع روی مدل دندان شما در لایه ها و رنگ های مختلف اعمال می شود تا به سطح مطلوب از لحاظ شفافیت و رنگ برسد. آماده سازی لایه ای امکان کنترل کامل بر روی رنگ و شفافیت دندان را ایجاد می‌کند. پودرهای پرسلان در کوره خلا و در محدوده دمایی بالای 1500 تا 1800 درجه فارنهایت پخته می‌شوند. ونیرهای شبیه به شیشه توسط دستانی ماهر تراشیده شده تا شکل و عملکرد مطلوب بدست بیاد.

ایمپلنت های دندانی:

نقشی که دندانساز در درمان ایمپلنت دندانی ایفا می‌کند مربوط به ساخت روکش متصل شونده به ایمپلنت است که شامل روکش، بریج یا دندان مصنوعی می‌شود.

روکش و بریج دندانی و دست دندان مصنوعی:

ساخت یک روکش، بریج و یا قسمتی از دندان های مصنوعی متحرک نیاز به استفاده از لایه های پرسلانی و یا خمیرهای آکریلیکی روی فریم ورک فلزی است که با یک اسپاتول یا قلمو کوچک اعمال می‌شود. دندانساز با استفاده از اسپاتول یا برس مقادیر باقی مانده اضافه را می‌تراشد و رستوریشن مناسب را می‌سازد. بعد از اینکه رستوریشن در کوره سخت می‌شود،با موتورهای توربینی دستی یا الکتریکی صیقل داده می شود.

اطمینان دندانساز از اندازه دقیق و راحتی پروتز برای بیمار:

رستوریشن‌های دندانی باید حس راحتی به بیمار بدهند. اگر رستوریشن دندان به لحاظ اندازه دقیق نباشه تاثیر منفی روی نتیجه و طول عمر درمان خواهد داشت. رستوریشنی که به لحاظ اندازه دقیق نباشد محل تجمع باکتری‌هایی است که عامل پوسیدگی دندان هستند. دندانسازها از تجهیزات پیچیده‌ای نظیر آرتیکولاتورها و میکروسکوپ‌های با قدرت بالا، برای اطمینان از ابعاد دقیق رستوریشن و جفت شدگی نهایی آن بهره می‌برند.دستگاه آرتیکولاتور با هدف شبیه سازی روابط فكين انسان ساخته شده است. این‌ دستگاه‌ها کمک می‌کند که زیبایی، اندازه دقیق و راحتی یک رستوریشن رعایت شود.

 

دستگاه آرتيكولاتور
دستگاه آرتيكولاتور روابط فکین را شبیه سازی می کند

بنابراین یک دندانساز بی‌دقت به راحتی می‎‌تواند درمان‌های دندانپزشکی را با مشکل مواجه کرده و حتی باعث شکست درمان شود. به همین علت یکی از شاخص‌های انتخاب دندانپزشک خوب، وسواس و دقت نظر او در انتخاب لابراتوار دندانسازی مناسب است.

منبع

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا