اخباردندانپزشکی زیبایی

دندانپزشک زیبایی خوب را چگونه انتخاب کنیم؟

راه‌هایی برای تشخیص یک دندانپزشک زیبایی خوب

دندانپزشک زیبایی خوب چه ملاک‌هایی دارد؟

اگرچه تخصصی به نام دندانپزشکی زیبایی به طور رسمی در بین تخصص‌های دندانپزشکی وجود ندارد. اما تعداد دندانپزشکانی که درمان‌های زیبایی را به متقاضیان پیشنهاد می‌کنند هر روز در حال افزایش است. تنوع زیاد درمان‌های زیبایی و هزینه بالای آن‌ها، شرایطی فراهم آورده که انتخاب دندانپزشک زیبایی خوب برای انجام درمان‌های زیبایی را سخت کرده، بخصوص که بسیاری از درمان‌های زیبایی بی بازگشت هستند.

چه چیزی باید بدانیم و از چه کسی باید بپرسیم

توصیه‌های دندانپزشک عمومی یا خانوادگی شما قبل از تصمیم به انجام درمان‌های زیبایی راهگشاست. اگر دنداپزشکی به صورت منظم شما را معاینه می‌کند،یک تصویر از شرایط و وضعیت فعلی دهان شما دارد. اگر احساس کند که دندان‌ها،لثه و ساختارهای استخوانی حمایت کننده آن‌ها و نحوه جفت شدن دندان‌های فک بالا و پایین روی هم مشکل دارد؛ قبل از انجام درمان‌های زیبایی، شما را به یکی از متخصصین دندانپزشکی در زمینه جراحی لثه، پروتز، درمان ریشه،ارتودنتیست و یا جراح فک صورت ارجاع می‌دهد. شرایط دندان‌ها، لثه و استخوان‌های شما بر روی طول عمر درمان‌های دندانپزشکی تاثیرگذار خواهد بود. یک دندانپزشک زیبایی خوب، بدون اطمینان از وضعیت سلامت لثه، دندان‌ها و استخوان‌های نگه دارنده آن‌ها هرگز اقدام به درمان زیبایی نخواهد کرد.

دندانپزشک خانوادگی
دندانپزشکی خانوادگی به وضعیت دهان و دندان شما اشراف دارد.

از آشنایانتان برای پیدا کردن دندانپزشک زیبایی خوب کمک بگیرید

از آشنایان، همسایه‌ها و همکارانتان که تجربه درمان‌های زیبایی و اصلاح طرح لبخند را داشته اند و از آن راضی هستند بخواهید که دندانپزشکشان را معرفی کنند. البته باید این مهم را در نظر بگیرید که خیلی از کسانی که فکر می‌کنند از دندانپزشک خود راضی هستند و درمان با کیفیتی دریافت کرده‌اند در واقع دانش کافی ندارند و فقط از ظاهر کار راضی هستند؛ اما ممکن است اصول علمی در درمان آن‌ها رعایت نشده باشد و در سال‌های آینده با مشکل جدی مواجه شوند.

دامنه انتخاب‌هایتان را باریکتر کنید

در انتخاب دندانپزشک زیبایی خوب اصلی‌ترین قدم‌، تحقیق در مورد میزان تجربه او در درمان مورد نظر ماست. آیا دندانپزشک توانایی انجام بازسازی کامل دهان را دارد و یا در صورت نیاز قسمتی از درمان را به متخصص دیگری ارجاع می دهد؟ آیا دندانپزشک عضویت یک انجمن معتبر مانند انجمن دندانپزشکان زیبایی آمریکا را دارد؟ عضویت در این انجمن به معنای شرکت دندانپزشک در یک دوره مطالعاتی دقیق و موفقیت در آزمون های سنجش کیفیت و استانداردهای اخلاقی است. متاسفانه امروزه زیاد می‌بینیم که در تبلیغات، دندانپزشکی خودش را به عنوان عضو انجمن‌های مختلف معرفی می‌کند؛ اما در واقع تعداد انجمن‌های معتبر و اعضای واقعی آن‎‌ها بسیار کم است و نباید به یک جمله ” عضو فلان انجمن آمریکایی یا اروپایی” اکتفا کرد.

تحقیق در مورد دندانپزشک زیبایی
برای انتخاب دندانپزشک زیبایی مناسب باید تحقیقات انجام داد.

دیگر شاخص‌هایی که می‌تواند انتخاب شما را محدودتر کند به شرح زیر است:

دندانپزشک چقدر در انجام این درمان خاص تجربه دارد؟

آیا تصاویر نمونه کارهای قبلی دندانپزشک زیبایی مورد پسند شما هست؟

آیا این تصاویر مربوط به بیماران واقعی است که دندانپزشک زیبایی شما آنها را درمان کرده است؟

درمان چقدر وسیع بوده است؟

آیا زمانی که دندانپزشک زیبایی گزینه‌های روش درمانی را به شما پیشنهاد می‌دهد، از قالب‌های مطالعاتی، تکنولوژی‌تصویربرداری و غیره استفاده می کند؟

آیا ازفناوری‌های روز دندانپزشکی برای انجام درمان شما استفاده خواهد کرد؟ البته فناوری‌هایی که واقعاً برای شما مفید به فایده باشد، نه فقط یک نمایش تبلیغاتی!

فناوری‌هایی نظیر لیزر، کد کم، تصویر برداری داخل دهانی، دستگاهای تشخیص دهنده پوسیدگی دندان و غیره همگی از فناوری‌های روز هستند که به درمان با کیفیت و سرعت بالای بیماران کمک می‌کند.

در طول درمان چه امکانات رفاهی برای بیماران فراهم می آورند؟ پخش یک موسیقی آرامش بخش در هدفون؟ صندلی راحت؟ تمام این روش ها فرایند درمان را برای بیمار ساده و به دور از ترس و استرس می سازد.

آیا امکانات خدمات اورژانسی در مطب فراهم آمده است؟ هرچند امکان آن بسیار کم است اما اگر به آن احتیاج شد دندانپزشک زیبایی خوب یا دستیارانش باید توانایی انجام خدمات اورژانسی را داشته باشند.

تجربه دندانپزشک
دندانپزشک چقدر در انجام درمان تجربه دارد؟

چه انتظاراتی از جلسه مشاوره باید داشت؟

اولین جلسه مشاوره با دندانپزشک زیبایی فرصت خوبی است تا در مورد روش درمانی مورد نیاز خودتان بیشتر بپرسید. در مورد اینکه چه چیزهایی در لبخندتان برای شما خوشایند است و چه چیزهایی نیست صحبت کنید. در این فرصت می‌توانید انتظارات خود از یک درمان زیبایی را نیز واقعی‌تر کنید.

جلسات مشاوره زیبایی نوعاً شامل جمع آوری اطلاعات از وضعیت دهان و دندان شما می‌شود. این اطلاعات برای تعیین یک طرح درمان دقیق و منحصر به دندان‌های شما که بتواند نیازهایتان را مرتفع نماید بسیار واجب است و یک دندانپزشک زیبایی خوب بخش زیادی از جلسه مشاوره  را صرف این موضوع می‌کند.

اطلاعات جمع آوری شده در جلسه مشاوره معمولاً شامل موارد ذیل خواهد بود:

یک معاینه داخل دهانی کامل و جامع و بررسی درمان‌های دندانپزشکی که قبلا انجام گرفته است.

عکاسی داخل دهانی

رادیوگرافی اشعه ایکس

قالب گیری از دندان های بالا و پایین

تماشای آلبوم‌های طراحی لبخند شامل مجموعه‌ای از تصاویر دهان و دندان‌ها قبل و بعد از انجام درمان‌های زیبایی مختلف.

بررسی دوباره شکل و اندازه دندان‌ها برای مشخص شدن طرح لبخند مختص به شما

صحبت در مورد رنگ دندان‌ها

استفاده از نمایشگر رایانه ای برای تماشای دندان به دندان در لبخند شما، بنابراین به راحتی متوجه می‌شوید که امکان چه تغییراتی در لبخندتان وجود خواهد داشت.

در جلسه مشاوره حتماً می‌بایست در مورد هزینه‌ها و روش‌های پرداخت آن با دندانپزشک زیبایی به توافق برسید. بخصوص در درمان‌های زیبایی که نوعاً بیمه‌ها هزینه‌های آن را پوشش نمی‌دهند و فقط می‌توانید به تخفیفات دندانپزشک زیبایی اتکا کنید!

معاینه در جلسه مشاوره
در جلسه مشاوره دندان‌های شما کاملاً معاینه می‌شود

ملاحظات برای جلسه مشاوره

در طول جلسه مشاوره باید دقت داشته باشید که چه احساسی در مورد محیط درمان به شما دست داده است، مخصوصاً آیا شما با منشی و دستیاران دندانپزشک احساس راحتی می‌کنید؟ آیا رفتار دوستانه ای با شما دارند؟ آیا سریعاً نگرانی‌های شما را متوجه می‌شوند و در جهت رفع آن‌ها تلاش می‌کنند؟ به هر حال طول درمان ممکن است طولانی باشد و مهم است که با همه افراد درگیر در آن احساس راحتی کنید.

اگر در طول جلسه مشاوره، دندانپزشک مشکلی را در دهان و دندان شما تشخیص دهد و طرح درمانی را ارائه کند، مهم است که تمام جزئیات را با شما در میان بگذارد و مطمئن شود که شما متوجه مشکل شده‌اید و روی مزایا و معایب طرح درمان اشراف کامل دارید و از درمان‌های جایگزین هم مطلع هستید. بنابراین تصمیمی که شما در این شرایط در خصوص طرح درمان خود خواهید گرفت تصمیمی از سر آگاهی است.

توانایی دندانپزشک زیبایی در توضیح طرح درمان

به همین ترتیب، زمانی که یک طرح درمانی به شما ارائه می شود، در مورد نوع مواد مورد استفاده در رستوریشنی که برای شما ساخته خواهد شد،مدت زمانی که انتظار می‌رود روش درمانی انتخابی شما خواص خود را حفظ کند و شرایط نگهداری برای طول عمر طولانی‌تر آن، دندانپزشک باید توانایی توضیح دادن بصورت کامل و قابل فهم را داشته باشد.

برای مثال، سفید کردن دندان وابسته به روشی که انتخاب کرده‌اید باید هر سه تا شش ماه تکرار شود تا دندان‌ها سفید باقی بمانند و یا در ونیرها، می‌بایست شبها از گارد محافظ دهان استفاده کنید تا ونیرها دچار شکستگی نشوند.

توانایی توضیح طرح درمان
توانایی توضیح طرح درمان توسط دندانپزشک

رابطه دندانپزشک زیبایی و لابراتوار دندانسازی

بیشتر روش‌های درمان زیبایی که در آن ها از رستوریشن استفاده می شود  و این رستوریشن‌ها بطور معمول در لابراتوار‌های دندانسازی ساخته می‌شوند. بنابراین از دندانپزشک خود بخواهید در مورد لابراتوار دنداسازی که با او همکاری می کند توضیح دهد، آیا تکنسین لابراتوار دندانسازی تحصیلات و مهارت لازم در این زمینه را دارد؟ و یا صرفاً یک دندانساز تجربی است؟ آیا از فناوری های به روز استفاده می نماید؟ آیا دندانپزشک قبلاً هم برای موارد مشابه با شما با این دنداساز کار کرده است و از نتیجه کار راضی بوده است؟

مطمئن شوید که به دندانپزشک زیبایی خود اعتماد دارید

زمانی که شما یک دندانپزشک زیبایی انتخاب می‌کنید، شما یک دندانپزشک حرفه ای را انتخاب کرده اید که به شما کمک می‌کند با تغییر دندان ها و لبخندتان، در واقع ظاهر خود را تغییر بدهید. بنابراین این انتخاب بسیار مهم خواهد بود. بیشتر روش‌ها برگشت ناپذیر بوده بنابراین باید وقت کافی برای انتخاب دندانپزشک بگذارید و مطمئن شوید که با او احساس راحتی می‌کنید و به توانایی‌هایش اطمینان دارید. زمانی که به این احساس رسیدید مطمئن باشید که از نتیجه کار کاملاً خوشحال و راضی خواهید بود و بهترین درمان را دریافت کرده‌اید.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا