دندانپزشکی زیبایی

لبخند زیبا،مونالیزا و دندانپزشکی زیبایی!

بررسی شاخص‌های علمی یک لبخند زیبا

چرا نقاشی مونالیزا یکی از مشهورترین تابلوهای ماندگار شده است؟ و این سوالی است که خیلی‌ها از خودشون پرسیدن و احتمالاً به این پاسخ رسیده اند که چون لبخندش منحصر به فرد است!

لبخند مونالیزا
لبخند مونالیزا منحصر به فرد است

زمانی که می‌­خندیم چه اتفاقی برای مغز ما می­‌افتد؟

فرض کنیم دوستی را بعد از مدت‌ها ملاقات می کنید، این دیدار برای شما تجربه‌ی مثبتی است. به این مفهوم که علائم و نشانه‌های عصبی از قشر مغز به ساقه مغز (قدیمی­ ترین بخش مغز شما) انتقال پیدا می‌­کند و  از آنجا عضله‌ی جمجمه به عضلات لبخند در صورت شما سیگنال‌­هایی می فرستد و شما لبخند می‌زنید.

عضلات صورت
عضلات مورد استفاده هنگام لبخند زدن در صورت انسان

اما این آغاز کار است…

انقباض عضلات لبخند، در مغز بازتاب پیدا کرده و موجب تقویت احساس شادی می گردد. به نظر می­ رسد،لبخند همان شادی را به مغز ما می‌دهد که هنگام ورزش کردن احساس می‌کنیم.

به طور خلاصه: مغز ما احساس خوبی می‌کند و به ما فرمان می‌دهد که لبخند بزن، پس ما هم می‌خندیم و مغز هم از این لبخند احساس شادی می­‌کند.

به همین دلیل است دانشمندان در تحقیقات اخیر به این جمع بندی رسیده اند که “لبخند می‌تواند همان احساس شادی را به مغز بدهد که دریافت 16000 پوند انگلیس می‌رساند”.

حس لبخند زدن
حسی که لبخند زدن به ما می‌دهد معادل حس شادی بعد از دریافت 16هزار پوند است.

چگونه خندیدن در سلامت، موفقیت و احساس شادی ما نقش ایفا می‌کند؟

مطابق مطالعات اخیر، خندیدن باعث کاهش استرسی می‌شود که بدن و ذهن ما تحمل می­‌کند. گویی به خواب خوشی فرو می‌روید. علاوه بر آن، لبخند به ایجاد احساسات مثبت بیشتر در ذهن شما کمک می‌کند. بهمین دلیل است که ما در اطراف کودکان که اغلب خندان هستند، احساس شادی بیشتری می­‌کنیم. متوسط خنده در کودکان 400 بار در روز است. این رقم در بزرگسالان شاد و خرم به 50-40 بار کاهش می یابد و میانگین آن به 20 بار در روز می‌رسد.

خانم­‌ها بیش از آقایان لبخند می‌زنند!

تحقیقات نشان می­‌دهد که بطورکلی خانم­ ها بیشتر از آقایان لبخند می­‌زنند. این به معنای شادتر بودن آن‌ها نیست، اما از نظر اجتماعی، خانم­‌ها بیشتر مبادی آداب هستند و با لبخند زدن احترام خودشان را به طرف مقابل نشان می‌دهند.

ادای احترام با لبخند
خانم‌ها با لبخند ادای احترام می‌کنند

رابطه لبخند زیبا و دندان­‌ها

سفیدی دندان‌ها، عدم وجود لکه، نظم و ترتیب، فاصله­‌های مساوی بدون وجود شکاف بین آنها و عدم شلوغی و رویهم قرار گرفتن دندان‌ها همگی نشانه‌های مشترک بین لبخندهای جذاب است. زمانیکه شما می‌خندید،دندان‌های بالایی در یک تناسب خوب نسبت به لثه­‌ها بطور کامل نمایش ­داده می­‌شوند و یک احساس جذاب را به طرف مقابل القا می‌کنند.

رابطه لبخند زیبا و دندان
دندان‌های سفید به جذابی لبخند زیبا کمک می‌کند.

رابطه لبخند زیبا و لثه

سلامت و ظاهر لثه‌ها عنصر ضروری در یک لبخند زیبا است. نمایش لثه بیش از حد، التهاب و تورم لثه، تحلیل لثه و در معرض دید قرار گرفتن ریشه دندان، مشکلاتی است که زیبایی لحظه خندیدن را به چالش می‌کشد و گاهی اگر بیماری لثه پیشرفته باشد؛ ممکن است فرد دندان‌هایش را نیز از دست بدهد.

رابطه لبخند زیبا و لب‌ها

لب‌ها با یک چارچوب لبخند شما را می پوشانند و با دندان‌ها و لثه‌ها ترکیب می‌شوند. اصلاح شکل و تقارن لب‌ها می‌تواند خندیدن شما را زیباتر کند. هنگامی که لب‌های شما یک لبخند را تشکیل می‌دهند، یک خط خیالی از گوشه‌های دهان از یک طرف به سمت دیگر کشیده می‌شود. در یک لبخند زیبا جوان، دندانهای فوقانی باید بین ۷۵ تا ۱۰۰ درصد فاصله بین لب‌های بالا و پایین را کامل پر کنند. در واقع خط لبخند شما خطی است که در بالای لب پایین قرار دارد. در یک خط لبخند زیبا و ایده آل، لبه‌های دندان‌های فوقانی باید هنگام مواجه شدن با لب پایین، موازی با آن باشد. پایین لب پایین شما باید همانند لثه فک پایین باشد.

خط لبخند
رعایت خط لبخند باعث جوان تر به چشم آمدن لبخند می‌شود

این مطلب خلاصه شده مطالب وبلاگ دکتر محمدرضا مهاجری متخصص پروتز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا