بهداشت دهان و دندان

مسواک برقی یا مسواک معمولی؛ کدام بهتر است؟

مزایای استفاده از مسواک برقی به جای مسواک معمولی

مسواک برقی چه مزیت‌هایی نسبت به مسواک معمولی دارد؟

تحریریه تیتنت: بله قیمت مسواک برقی بالاست ولی شاید ارزشش را داشته باشد. سلامتی دهان و دندان تضمین کننده سلامتی کل بدن است. با مسواک زدن صحیح می‌توان از بیماری‌های لثه پیشگیری کرد که عامل بسیاری از بیماری‌ها در بدن است از جمله بیماری‌های قلبی. بنابراین اگر از ابزارهای ارتقا یافته مثل مسواک الکترونیکی بتوانیم برای حفظ بهداشت دهان استفاده کنیم، در واقع پولمان را هدر نداده‌ایم.


در ادامه 6 دلیلی که جایگزین کردن مسواک معمولی و ارزان قیمت را با مسواک برقی توجیه پذیر می‌کند مرور می‌کنیم.

1 . دندان هایتان را سفید نگه می دارد

به گفته دکتر دندانپزشک ساندا مولدوان*، حرکت مسواک برقی کمک می کند هر اینچ از دندان‌های شما تمیز شود و از ایجاد لکه‌های قهوه و چای روی دندان‌هایتان جلوگیری و لبخندتان را درخشان می کند.

2 . جرم های دندان را از بین می برد

صرف چند هزار تومان بیشتر برای خرید مسواک برقی می‌تواند شما را از مشکلات جدی‌تری مثل پوسیدگی دندان و هزینه‌های دندانپزشکی نجات دهد. یک بررسی چند وجهی در این زمینه نشان داده که مسواک زدن با مسواک برقی منجر به کاهش 21 درصدی پلاک‌های چسبنده‌ روی دندان‌ها  می‌شود و خطر ایجاد حفره و پوسیدگی دندانی را کاهش می‌دهد.

3 . برای لثه مفید است

استفاده از مسواک برقی نه تنها از ایجاد لکه‌های دندانی و پلاک جلوگیری می‌کند بلکه خونریزی لثه را کاهش داده و منجر به سفت شدن بافت آن می شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد مسواک الکترونیکی تا 11 درصد در کاهش ورم لثه که منجر به بیماری‌های پریودنتال (بیماری لثه پیشرفته) و از دست رفتن دندان‌ها می‌شود موثر خواهد بود.

4 . مسواک برقی حس بهتری را به شما منتقل می‌کند

به گفته دکتر مولداویان: حرکت مسواک برقی آرام تر از مسواک دستی است و باعث می شود مسواک زدن راحت تر باشد. همچنین جلوی محکم مسواک زدن که منجر به خونریزی لثه می‌شود را گرفته به علاوه به تلاش کمتری از سوی شما نیاز دارد.

مسواک برقی
مسواک‌های الکترونیکی می‌تواند مسواک زدن را ساده‌تر کند

5 .مسواک الکترونیکی کمک می‌کند مدت زمان مسواک زدن طولانی‌تر شود

بر اساس گزارش انجمن دندانپزشکی آمریکا (American Dental Association)، باید 2 دقیقه برای مسواک زدن وقت بگذارید ولی اغلب ما زمان کمتری را صرف مسواک زدن می کنیم. زمانی که افراد از مسواک برقی استفاده می کنند تمایل بیشتری برای اختصاص دادن زمان به مسواک زدن دارند. بخشی از آن به دلیل لذت بیشتر و بخشی از آن به دلیل وجود تایمری که روی مسواک است. در نتیجه زمان بیشتری برای سائیدن پلاک‌های روی دندان صرف خواهید کرد که منجر به تمیزتر شدن دندان‌هایتان خواهد شد.

6 .بوی بد دهان را از بین می‌برد

تنفس بدبو به دلیل چسبیدن مواد غذایی به دندان‌ها بوجود می‌آید. رشد باکتری‌ها روی این ذرات باقیمانده، دو برابر شده و نفستان را بدبود می‌کند و باعث بوی بد دهان می‌شود. مسواک الکترونیکی می‌تواند به نقاطی که شاید مسواک دستی به آن‌ها نرسد، دسترسی پیدا کرده و این ذرات غذا را از دندان هایتان جدا کند.

*Sanda Moldovan

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا